Akademickie Liceum Ogólnokształcące podsumowało charytatywną akcję pt.  „Podajłapkę – pomoc dla bezdomnych zwierząt w Legnicy”. Dzięki zbiórce zorganizowanej przez uczniów do Fundacji Przytul Psiaka i Kociaka trafiło blisko 12 tys. zł w gotówce oraz liczne dary rzeczowe. Młodzież natomiast otrzymała wyróżnienia i nagrody ufundowane przez legnickie firmy. 

            We wtorek w sali konferencyjnej PWSZ im. Witelona w Legnicy ALO podsumowało akcję „Podajłapkę”, której celem była zbiórka pieniędzy oraz darów rzeczowych dla opiekującej się bezdomnymi zwierzętami legnickiej Fundacji Przytul Psiaka i Kociaka.

            Grupie siedemnastu uczniów ALO pod opieką nauczyciela Wiedzy o Społeczeństwie Dawida Stefanika udało się uzbierać 11526,26 zł w gotówce oraz dary rzeczowe: blisko 80 kg karmy, smakołyki, kubraczki zabiegowe, smycze, koce, miski czy zabawki.

            – Niezmiernie się cieszę, że nasza inicjatywa spotkała się z tak pozytywną reakcją legniczan, dzięki czemu zbiórka osiągnęła imponujący wynik i możemy pomóc bezdomnym czworonogom. Przede wszystkim jednak jestem dumny z uczniów, którzy, w niełatwym czasie lockdownu i zdalnego nauczania, potrafili się tak świetnie zorganizować, poświęcić swój czas i szczerze się zaangażować. Myślę, że ta akcja dodała także trochę kolorytu w epidemiczną rzeczywistość oraz pomogła zintegrować się uczniom, którzy znali się głównie z lekcji online. Była to również bez wątpienia praktyczna lekcja WOS, którą uczniowie zaliczyli celująco – mówi Dawid Stefanik.

            Uroczystość podsumowująca akcję był okazją do podziękowania jej głównym bohaterom oraz partnerom, którzy otrzymali od dyrektora Dariusza Wędziny artystyczne pamiątkowe dyplomy. Uczniowie dostali także nagrody w specjalne postaci voucherów do Empiku oraz wycieczki edukacyjno-integracyjnej, na którą wybiorą się w czerwcu. Nagrody ufundowały dwie legnickie firmy, Chors i ZaLustre. Imprezę podsumowującą akcję zwieńczono rockowym koncertem uczniów ALO oraz zaprzyjaźnionych muzyków z innych lokalnych zespołów w składzie Kacper Pietras, Ola Raczyńska, Kacper Łukasiewicz, Martyna Kostrąg i Paweł Wrzecioniowski. 

            W szkolny wolontariat zaangażowało się łącznie siedemnastu uczniów: Aleksandra Rynnik, Gabriela Karbowiak, Joanna Przybył, Julia Florczyk, Tymoteusz Krakowski, Karolina Kajda, Maksym Kuhn, Julia Głażewska, Maja Kulik, Natalia Borowy, Natalia    Medyk, Natalia Telesz, Olivia Tichaczek, Wiktoria Czekajło, Wiktoria Kurowska, Wojciech Sobieraj i Krystian Bachorski.

            –  Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi mówił Jan Paweł II. Między innymi dlatego możemy powiedzieć, że ALO jest małą szkołą wielkich ludzi. Idea była piękna cel szczytny. Pomoc najsłabszym, bezbronnym i skazanym na łaskę człowieka. Mimo to zaangażowanie uczniów ALO w akcję Podajłąpkę było, biorąc pod uwagę pandemiczne okoliczności, wyjątkowe. Wyjątkowe, lecz nie zaskakujące. Uczniowie ALO  to młodzież wyjątkowa, wrażliwa na krzywdę słabszych, zaangażowana w sprawy szkoły, rówieśników i wszystkich potrzebujących.  Sprzyja temu zaangażowanie nauczycieli, którzy są zawsze (dzięki kameralnym warunkom nauczania) blisko ucznia.- mówi Dariusz Wędzina, dyrektor szkoły.

            Szkoła podziękowała również instytucjom i firmom, które wspierały akcje m.in. II Liceum Ogólnokształcącemu, Zespołowi Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Studiu Tatuażu i Piercingu KleinDevil, Towarzystwu Miłośników Legnicy Pro Legnica, Ministerstwu Śledzia i Wódki orz Stowarzyszeniu Legnica Aktywnie i Kreatywnie.

PWSZ im. Witelona w Legnicy przekazała w trakcie uroczystości pakiety upominkowe  (37 kompletów) dla wszystkich  wolontariuszy, opiekunów, sponsorów, partnerów i przyjaciół akcji.

            Akcja „Podajłapkę” trwała od 23 marca do 9 maja 2021 r. Niezwykle istotna w epidemicznej rzeczywistości okazał się aktywność w Internecie, która jak widać po wynikach zbiórki, odnosiła duży sukces. Do najbardziej głośnych wirtualnych wydarzeń należy z pewnością „#Podajłapkę challenge”. W charytatywną zabawę zaangażowało się kilkaset osób, w tym także znanych publicznie legniczan. Zasady challenge były proste. Należało wrzucić na swój profil na Faceboku zdjęcie z zwierzakiem lub logiem akcji, wpłacić dowolną kwotę na konto zbiórki na zrzutka.pl lub dostarczyć do szkolnego magazynku dary dla zwierzaków, a następnie nominować (rzucić wyzwanie) dalej do zabawy co najmniej dwóch swoich znajomych.

            Właśnie dzięki działaniom w sieci na konto zbiórki trafiło ok. 3400 zł w gotówce, a do szkolnego magazynu trafiły liczne dary rzeczowe dla bezdomnych czworonogów.

            Uczniowie dwukrotnie, 11 kwietnia oraz 9 maja, przygotowali stoisko na Jarmarku Staroci, na którym do puszek uzbierali łącznie 4902,04 zł. Młodzież na targu sprzedała swoje wypieki (ciasta, ciasteczka, babeczki – w tym część z logiem akcji), bukiety z działkowych kwiatów oraz rękodzieła jak np. rzeźbione w drewnie świeczniki czy wykonane różną techniką artykuły home art design. Dzięki współpracy z Ministerstwem Śledzia i Wódki, uczniowie sprzedali także ponad 200 kaw i herbat. Na stoisku znalazły się także przekazane od różnych darczyńców pierogi, krokiety, vouchery do salonów kosmetycznych, artykuły dekoracyjne, płyty, gadżety czy artykuły dekoracyjne.

            W akcję ALO włączyło się także Studio Tatuażu i Piercingu KleinDevil w Legnicy. Pięcioro tatuatorów (Corvus Corax Tattoo, Baziu_tattoo, Diana Tattoo, kozi_tatuazyk, Alex Tattoo) wykonało 27 oryginalnych tatuaży zwierzęcych łapek i cały dochód z ich sprzedaży, 3240 zł, przykazało na konto zbiórki.

O Naszych Wolontariuszach i ich zaangażowaniu piszą też legnickie media: https://tulegnica.pl/artykul/uczniowie-alo-uzbierali/1176611?fbclid=IwAR0P98nOd289OXjwQF0xtPqVlz5MP6wJ5J-sZGnwr1GtzFevLYSAriOIc7o

Akademickie
Liceum Ogólnokształcące
w Legnicy
ul. Sejmowa 5C,
59-220 Legnica

telefony: +48 76 723 29 12,
+48 76 723 29 13
e-mail: alo@pwsz.legnica.edu.pl

PortugalPolandBelgium