W krainie Reja, Kochanowskiego i Żeromskiego

Klasa pierwsza i druga ALO wraz z klasą humanistyczną 1LO wyrusza na wycieczkę poświęconą nauce i zabawie. Pod przewodnictwem pana Tomasza Dziurzyńskiego po raz kolejny mogliśmy wybrać się na wspaniałą przygodę. Tym razem po rejonach kojarzonych z wielkimi polskimi wieszczami. Nasza podróż zaczęła się 30 maja i trwała całe cztery dni. Czy próżnowaliśmy? Oczywiście, że nie!

Pierwszego dnia bliżej mogliśmy poznać Mikołaja Reja. Małe, lecz bardzo ustronne, muzeum umieszczone w Nagłowicach, przybliżyło nam historię burzliwej młodości wybitnego poety. Udało nam się znaleźć pewne cechy wspólne pomiędzy nami a poetą, który w naszym wieku był bardzo niechętny do nauki.

Następnego dnia oddaliśmy się zwiedzaniu Kielc. Ze wszystkich zabytków najbardziej wyróżniał się niezwykły Pałac Biskupi, który zachwycał architekturą i wnętrzem. Odwiedzając Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego, przekonaliśmy się, jak wyglądała edukacja młodych ludzi niemalże całe sto lat temu. Uświadomiło nam to, że nauczyciele wcale nie są tacy surowi, jak nam się wydawało. Atrakcją, którą przyniosła nam najwięcej uśmiechu, było ognisko nad rzeką Wierną. Wspólna kolacja wypełniona śpiewem, muzyką i zabawą bardzo zbliżyła całą grupę i pozwoliła odetchnąć po długim dniu.

Na Ziemię Radomską poświęciliśmy cały kolejny dzień. Główną atrakcją był romantyczny park i pałac Czartoryskich w Puławach. Wszystkich pewnie zdziwił widok pięknych pawi, które dumnie przemierzały plac przed pałacem. Angielski park zachwycił nas romantyczną i bardzo tajemniczą atmosferą, która sprzyjała opowieściom o tym pięknym miejscu.

Naszą pełną wrażeń wycieczkę czwartego dnia zwieńczyło zwiedzanie zamku w Chęcinach. Warowna średniowieczna twierdza przeniosła nas prosto w objęcia dawnej epoki. Widok panoramy z wież zamku zapierał dech w piersiach. Po tej swoistej wędrówce przez epoki ze smutkiem musieliśmy wrócić do naszej codziennej rzeczywistości.

Powróciliśmy do Legnicy zmęczeni, ale szczęśliwy. Pełni wiedzy i nowych wiadomości. Myślę,że każdy z nas odnalazł w tej wycieczce coś dla siebie. Każdy z zabytków oferował niezwykłą historię, a dzięki przewodnictwu prawdziwych pasjonatów sztuki mogliśmy je wszystkie poznać.  Tekst napisali (razem) Luiza, Michał, Tomek i Arek z klasy II ALO.

Więcej zdjęc autorstwa Pani Magdaleny Kraśnickiej – Wojtyczki:https://onedrive.live.com/?authkey=!AFVIYd08uyXNf1Y&cid=AFEEB11B8B75A2B0&id=AFEEB11B8B75A2B0!35036&parId=AFEEB11B8B75A2B0!35866&o=OneUp

Akademickie
Liceum Ogólnokształcące
w Legnicy
ul. Sejmowa 5C,
59-220 Legnica

telefony: +48 76 723 29 12,
+48 76 723 29 13
e-mail: alo@pwsz.legnica.edu.pl

PortugalPolandBelgium